Finał Miejskiego Konkursu „Matematyka dla wytrwałych”!

Jak zachęcić uczniów do wytrwałego i systematycznego ucznia się matematyki? Czy jest sposób na to, aby uczniowie z zapałem, z własnej woli poszukiwali rozwiązań skomplikowanych zadań matematycznych. Czy można do rozwiązywania zadań zaprosić mamę i tatę, a może nawet babcię i dziadka? I to wszystko w czasach nauki zdalnej? Oczywiście, że tak - wystarczy zaproponować uczniom udział w największym zabrzańskim konkursie „Matematyka dla wytrwałych”.

Konkurs ten organizowany jest przez Katolicką Szkołę Podstawową. Jako jedyny, swoim zasięgiem obejmuje klasy od 4 do 8 i trwa aż 4 miesiące. Na stronie konkursu od września do listopada zamieszczanych jest po 10 zadań eliminacyjnych dla każdej z klas. Uczniowie rozwiązują zadania w domu, korzystając z dostępnych źródeł wiedzy oraz przy pomocy rodziców, krewnych, przyjaciół i nauczycieli. Następnie do ostatniego dnia miesiąca poprzez pocztę elektroniczną przesyłają rozwiązania organizatorowi konkursu. Dzięki swojej nietypowej formie, konkurs cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. W tym roku szkolnym po raz kolejny otrzymał grant fundacji mPotęga, która wspiera ciekawe inicjatywy matematyczne w całej Polsce.

W sumie w konkursie wzięło udział 177 uczniów z 17 zabrzańskich szkół podstawowych. W internetowych eliminacjach, wyłoniono 56 finalistów. 10 grudnia 2020 r. odbył się finał XIII edycji konkursu „Matematyka dla wytrwałych”. Od wielu lat czas ten był świętem matematyki, nie tylko w Katolickiej Szkole Podstawowej, która organizuje konkurs, ale też w wielu zabrzańskich szkołach. Niestety w tym roku finał musiał odbyć się internetowo. Pomimo tego, uczniowie poradzili sobie znakomicie. Komisja konkursowa była pod wrażeniem olbrzymiej wiedzy i umiejętności matematycznych finalistów. Szczególne słowa uznania należą się laureatom konkursu, którymi zostali uczniowie ze szkół nr 1, 8, 14, 15, 42, 43, Salezjańskiej SP i Katolickiej SP.

Serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną edycję. Kolejny raz matematyka okazała się prawdziwą królową nauk!