Niepodległa

29.10.2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu odbyło się podsumowanie miejskiego konkursu wokalno - recytatorskiego pt. " Niepodległa 2018r." .

Czworo uczniów Zespołu Szkól Katolickich odebrało w czasie tej gali nagrody. Serdecznie gratulujemy uczennicom: Paulinie Zajączkowskiej i Amelii Bereżańskiej,  które zostały  laureatkami w kategorii klas 1-3, Olkowi Gackowi  -   zdobywcy 3 miejsca w kategorii klas 4-6 oraz gimnazjalistce Ani Mastaj, która zdobyła pierwsze miejsce w grupie najstarszej.

To piękny wkład naszej szkoły w obchody 100 lecia niepodległości Ojczyzny .

 

W klasach I-III Tydzień z Niepodległą  

5.11. 2018r. poniedziałek

Wykonanie prac plastycznych związanych z tematyką odzyskania przez Polskę niepodległości

6.11.2018 r. wtorek

Wystawa najpiękniejszych prac plastycznych i krótki zarys historyczny na temat odzyskania niepodległości.

7.11.2018r. środa

Koncert pieśni patriotycznych, quiz wiedzy o niepodległości.

8.11.2018r. czwartek

Lekcje o tematyce patriotycznej zgodne z podstawą programową

9.11.2018r. piątek

Uroczysta akademia - obchody 100 lecia niepodległości Polski.

 Podsumowanie Tygodnia z Niepodległą.

Niepodległa w klasach 4-8

11.11.2018

Ogólnopolska Olimpiada Narodziny Niepodległej Polski

Życzenia dla Polski z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości

Uroczysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami  Gimnazjalnymi

 

1. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 9.04.2018

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach odbyły się 9 kwietnia 2018 roku o godzinie 9.00 w Pałacu Młodzieży w Katowicach. W ramach obchodów Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zorganizowało wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem „Rodzina Policyjna 1939” oraz Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska Katowice prelekcje dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa śląskiego. Obchody zorganizowane są z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 75. rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.

2. Święto Flagi RP i rocznica III Powstania Śląskiego - 2.05.2018

Uroczystości w Muzeum Powstań Śląskich z okazji 97. rocznicy III Powstania Śląskiego i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Muzeum Powstań Śląskich odbyły uroczyste obchody. Przedstawiciele naszej społeczności szkolnej wzięli udział w konferencji "Losy Powstańców Śląskich w latach 1922-1945" w ramach Świętochłowickich Spotkań Uniwersyteckich. Na zakończenie odbył się koncert w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji. Imprezie towarzyszyła inauguracja projektu "100 kotylionów na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości" oraz podsumowanie konkursu "Polskie Komitety Plebiscytowe - dawniej i dziś", w którym brali udział nasi uczniowie oraz prezentacja prac konkursowych.

3. Święto Konstytucji 3-go Maja

W tym roku obchody wspomnienia uchwalenia Konstytucji 3-go Maja odbyły się pod hasłem "Od konstytucji do konstytucji". Celem współtwrzonej przez wszystkich uczniów akademii było przypomnienie wszystkich konstytucji, które od XVIII wieku do dziś budowały polski parlamentaryzm. Każda z klas krótka scenką cofnęła nas w czasie kolejno do:

- Konstytucji 3-go Maja

- Konstytucji Księstwa Warszawskiego

- Konstytucji Królewstwa Polskiego

- Konstyucji marcowej

- Konstytucji kwietniowej

- Konstyucji z 1997 roku

W ten sposób udało się nam wzbudzić w sobie świadomość ciągłości historycznej polskiego konstytucjonalizmu.

4. "Sąsiedzi - o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska".

W dniach od 24 września do 6 października w KLO z OG gościła wystawa: "Sąsiedzi - o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska". Wystawę zwiedziła nie tylko młodzież naszej szkoły, ale również uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej i innych szkół zabrzańskich. 4 października odbyły sie warsztaty poprowadzone przez pracowników Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Uczniowie poznali obszerny fragment historii Górnego Śląska oraz problemów z nią związanych.

5. Nakręcenie filmu o Witoldzie Zdanowiczu, zołnierzu Armii Andersa.

Młodzież Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Gimnazjalnymi w Zabrzu nakręciła film poświęcony zabrzaninowi, żołnierzowi, który w czasie II wojny światowej pokonał szlak z Syberii przez Włochy do Polski. Brał udział w bitwie o Monte Cassino i jest głównym inicjatorem wzniesienia w Zabrzu pomnika poświęconego Bohaterom Monte Cassino. Jego imieniem nazwano jedną z zabrzańskich szkół.

6. 8.11. 2018 r. rajd z okazji 100lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Akademia z okazji odzyskania niepodległości przez P:olskę.

Młodzież Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Gimnazjalnymi w Zabrzu, aby uświetnić obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości, zorganizowała Rajd Niepodległościowy „Szlakiem polskich bohaterów”. Wśród postaci, których dzieje poznawali młodzi ludzie znaleźli się:  Bronisław Hager – działacz śląski, powstaniec walczący o przyłączenie Górnego Śląska do Polski po I wojnie światowej,  rotmistrz Witold Pilecki – bohater II wojny światowej, prof. Witold Żdanowicz – bohater walczący w Armii Andersa pod Monte Cassino, zabrzanin, Filip Kołodziejczyk – policjant zamordowany  w ZSRR oraz prof. Zbigniew Religa. Drużyny z poszczególnych klas wędrowały szlakiem pamięci tych historycznych postaci. W wyznaczonych miejscach uczniowie szukali kodów QR, po odczytaniu których poznawali ich życiorysy. Złożyli również kwiaty w Parku Poległych Bohaterów. Następnie w szkole odbyło się podsumowanie, w trakcie którego przedstawiciel każdej klasy podzielił się wiedzą o poznanej postaci z resztą społeczności szkolnej.

7. 9. 11. 2018 r., godz. 11.11 –

Wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej i uroczyście odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego.

8. 11.11. 2018 – udział w uroczystościach miejskich.

Razem z innymi mieszkańcami Zabrza dzieci i młodzież Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Gimnazjalnymi wzięli udział w uroczystościach upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości, które miały miejsce na Placu Warszawskim. Następnie szkolny poczet sztandarowy wraz z uczestnikami przemaszerował do kościoła św. Anny na uroczystą Mszę św. Pom Mszy delegacja, reprezentujące nasze szkoły złożyła kwiaty pod krzyżem poświęconym poległym w walce o Polskę.