Finał Miejskiego Konkursu „Matematyka dla wytrwałych”

 

Jak zachęcić uczniów do wytrwałego i systematycznego ucznia się matematyki? Czy jest sposób na to, aby dzieci i młodzież z zapałem, z własnej woli poszukiwali rozwiązań skomplikowanych zadań matematycznych. Czy można do rozwiązywania zadań zaprosić mamę i tatę, a może nawet babcię i dziadka? Odpowiedź na te wszystkie pytania jest prosta - wystarczy zaproponować młodemu człowiekowi interesujący konkurs matematyczny.

12 grudnia 2018 w Katolickiej Szkole Podstawowej odbył się finał XI edycji Miejskiego Konkursu Matematycznego „Matematyka dla wytrwałych”. Jest to niewątpliwie największy konkurs matematyczny w Zabrzu, ponieważ jako jedyny, swoim zasięgiem obejmuje klasy od 4 do 8 i trwa aż 4 miesiące. Na stronie konkursu od września do listopada zamieszczane było po 10 zadań eliminacyjnych dla każdej z klas. Uczniowie rozwiązywali zadania w domu, korzystając z dostępnych źródeł wiedzy oraz przy pomocy rodziców, krewnych, przyjaciół i nauczycieli. Następnie do ostatniego dnia miesiąca poprzez pocztę elektroniczną przesyłali rozwiązania organizatorowi konkursu.

Dzięki swojej nietypowej formie, konkurs cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Podobnie, jak w roku ubiegłym, konkurs ten znalazł się na liście nagrodzonych projektów, otrzymując grant fundacji mPotęga, która raz w roku wspiera ciekawe inicjatywy matematyczne w całej Polsce.

W tym roku szkolnym do eliminacji przystąpiło aż 240 uczniów z klas 4 - 8 z 27 zabrzańskich podstawówek. Po 3 miesiącach zmagań do finału awansowało 61 uczniów z 20 szkół. W środę 12 grudnia w samo południe uczniowie przystąpili do finałowej rywalizacji. Tym razem musieli już samodzielnie rozwiązać wszystkie zadania, które wielokrotnie odwoływały do życia codziennego, np. zakupów, podwyżek i obniżek cen, kalendarza, prędkości i czasu. Zestaw zadań finałowych zawierał również łamigłówki liczbowe.

Komisja konkursowa była pod wrażeniem olbrzymiej wiedzy i umiejętności matematycznych finalistów. Szczególne słowa uznania należą się laureatom konkursu, którymi zostali uczniowie ze szkół nr 1, 7, 11, 14, 17, 36, 42, 43, Salezjańskiej SP i Katolickiej SP.

Uczniowie, rodzice i nauczyciele obecni podczas finału, już zapowiedzieli, że z niecierpliwością czekają na przyszłoroczną edycję. Kolejny raz matematyka okazała się prawdziwą królową nauk!