Skip to content

Erasmus + w Słowenii

W dniach od 26 marca 2023 roku do 1 kwietnia 2023 dwudziestoosobowa grupa ósmoklasistów Katolickiej Szkoły Podstawowej uczestniczyła w projekcie Erasmus+

Oto relacja uczestników:

Erasmus+ Słowenia 26 III – 1 IV 2023 26 marca 2023 wyjechaliśmy o godzinie 10.00 z placu Warszawskiego w Zabrzu. Nasza podróż trwała dziesięć godzin i na szczęście przeżyliśmy ją w wygodnym i komfortowym mikrobusie. Dojechaliśmy na miejsce około godziny 20. Niestety w Lubljanie padał deszcz i w drodze do hotelu całkowicie przemokliśmy. Następnie zostaliśmy rozlokowani w pokojach. Po pobudce drugiego dnia, zjedliśmy śniadanie około godziny 8.00. Następnie pojechaliśmy busem do szkoły im. Richarda Jakopica, w której odbywały się nasze zajęcia projektowe. Uczniowie i nauczyciele przywitali nas bardzo serdecznie i rozdali nam nasze identyfikatory oraz pamiątkowe długopisy. Potem uczniowie oprowadzili nas po swojej szkole. Następnie w grupach robiliśmy prezentacje dotyczące Słowenii i Polski. Dowiedzieliśmy się o charakterystycznych słoweńskich tradycjach i wydarzeniach historycznych. Po zajęciach udaliśmy się na krótki spacer po okolicach Lublany. Zobaczyliśmy m.in. Park Tivoli oraz słoweński parlament. Wieczorem poszliśmy na bardzo smaczną pizzę. Po kolacji poszliśmy do sklepu i wszyscy kupiliśmy Cedevitę -czyli wodę do której wsypuje się smakowy proszek. Następnego dnia, po śniadaniu o godzinie 8.00 pojechaliśmy busem do jaskini Postojnej. Szczególnie podobało nam się to, że pierwszą i ostatnią część jaskini pokonywało się kolejką. Zobaczyliśmy piękno i bogactwo geologiczne słoweńskich jaskiń oraz charakterystyczne dla Postojej zwierzę – ang. baby dragon. Po zwiedzeniu oszałamiającej jaskini pojechaliśmy nad morze do miast Piran i Portoroż. Zjedliśmy tam drugie śniadanie. Przespacerowaliśmy się malowniczymi uliczkami tego nadmorskiego miasteczka. Wracając pojechaliśmy do McDonald’s. Kolejnego dnia, po zajęciach projektowych w szkole naszych gospodarzy i odebraniu certyfikatów udziału w programie Erasmus+, zwiedziliśmy miejscowe ZOO położone na pięknych zalesionych wzgórzach parku Tivoli. Dzień zakończyliśmy przepyszną kolacją w meksykańskiej restauracji.

W piątek, po drodze do Planicy odwiedziliśmy piękne miasto – Bled. Mogliśmy tam zachwycić się widokiem wspaniałego, zapierającego dech w piersiach jeziora i górującego nad nim kamiennego zamku. W lokalnej kawiarni zjedliśmy wyborną kremśnite. Jest to słoweński deser typu kremówka. Kiedy dotarliśmy do Planicy, i kupiliśmy bilety na finał Pucharu Świata w skokach narciarskich i w oczekiwaniu na rozpoczęcie imprezy zajęliśmy miejsca na widowni. Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu skoki nie odbyły się przez niesprzyjające warunki atmosferyczne, czyli silny wiatr i opady deszczu. Po odwołanym konkursie, wieczorem wróciliśmy do Lubljany. Po pobudce ostatniego dnia i pysznym śniadaniu, rozpoczęliśmy naszą podróż powrotną do Polski, która przebiegła bez żadnych komplikacji i ok godziny 18 dojechaliśmy do Zabrza.

Zapraszamy do relacji zdjęciowej z naszego wyjazdu pod linkiem:

Dodano w kategorii Projekty, Szkoła Podstawowa