Skip to content

Na podium w „Koneserze Polszczyzny”

Wszechstronny Konkurs Konesera Polszczyzny, w którym biorą udział uczniowie z całego Śląska, organizowany jest przez Pałac Młodzieży w Katowicach i składa się z dwóch etapów.

Etap pierwszy składa się z dwóch części: dyktanda i krótkiego testu językowego, badającego głównie znajomość frazeologii, ortografii i gramatyki. Do etapu drugiego kwalifikuje się tylko 5 drużyn dwuosobowych – całe szczęście byliśmy jedną z nich – a chętnych było wielu (około 100 drużyn).  

Finał organizowany jest w konwencji gier i zabaw językowych – drużyny otrzymują, w zależności od wyników z pierwszego etapu, kilka punktów na start, by potem rywalizować w najrozmaitszych konkurencjach. Przykładowymi zadaniami, z którym musieli zmierzyć się uczestnicy finału były: ułożenie krótkiego wierszyku (tzw. „lepieja”), kalambury frazeologiczne, czy wymyślenie krótkiego sloganu reklamowego do wylosowanego uprzednio przedmiotu. Co zabawne, udało się nam zachwycić jury sloganem o przetykaczu do rur. Swoją przygodę z tym konkursem, mimo że język polski, jako przedmiot szkolny, to nie moja bajka, na szczęście koleżanka z drużyny jest jego pasjonatką, uważam za udaną, a drugie miejsce w województwie jest niewątpliwie sporym sukcesem naszej drużyny. 

Łukasz Sobczyk

P.S. Nasi uczniowie zajęli II miejsce! Drużyna w składzie:

Adrianna Lekki, kl. 1 KLO

Łukasz Sobczyk, kl. 4 KLO

Dodano w kategorii Liceum Ogólnokształcące