W dniach 8.05-12.05.2023 uczniowie klas drugich Katolickiej Szkoły Podstawowej uczestniczyły w wyjeździe do Zawoi. 5 dni zielonych lekcji było przepełnionych zabawą nauką i wypoczynkiem. W trakcie wyjazdu dzieci miały okazję zapoznać się z fauną, florą Babiogórskiego Parku Narodowego, a także tradycjami i folklorem góralskim.
Pierwszy dzień był bardzo emocjonujący. Udaliśmy się do góralskiej bacówki, gdzie Baca uczył nas wyrabiana oscypków. Mieliśmy również okazję własnoręcznie wykonać podpłomyki, które gospodyni piekła na blasze. Po przyjeździe i zjedzeniu obiadu, Pani przewodnik Babiogórskiego parku Narodowego zabrała nas na spacer adaptacyjny po zawojskim lesie. Wieczorem odwiedziła nas kapela góralska, która opowiedziała w muzyczny sposób o folklorze góralskim i nauczyła nas tradycyjnej piosenki górali babiogórskich.
Drugi dzień rozpoczął się słonecznie i zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę do Ośrodka Edukacyjnego Babiogórskiego Parku Narodowego oraz zdobyliśmy szczyt o nazwie “Mokry Kozub”, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji przyrodniczej w “leśnej klasie”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o faunie i florze występującej w górach. Popołudniowe warsztaty zachwyciły nas wyrobami z siana. Tworzyliśmy rozmaite kształty i zwierzątka. Zwieńczeniem tego pełnego atrakcji dnia było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
W środę korzystając z przepięknej aury weszliśmy na Halę Barankową. Niestety nie było nam dane zobaczyć pasących się owiec, jednak zobaczyliśmy bacówkę, posłuchaliśmy ciekawych opowieści o tradycji wypasania. Po południu odbyły się warsztaty szycia filcowych saszetek. Ozdabianie i przeszywanie dało nam wiele radości. Wieczorem odwiedziła nas Instruktorka Zumby, która porwała nas w taneczny wir zabawy.
W przedostatni dzień naszego pobytu przeszliśmy spacerkiem ścieżkę edukacyjną Wawrzyńca Szkolnika oraz odwiedziliśmy Skansen, gdzie zobaczyliśmy jak dawniej wyglądały chaty góralskie, jakimi narzędziami się posługiwano i jak żyło się ludziom w dawnych czasach. Popołudnie minęło nam pod znakiem prac plastycznych i malowania na szkle. Podsumowaniem naszego wyjazdu był Quiz, który sprawdzał zdobytą wiedzę. Nie obyło się również bez nagród. Każde z dzieci mogło wykazać się umiejętnościami w różnorakich dziedzinach.
Ostatni dzień to wyjazd w drogę powrotną, jednak po drodze odwiedziliśmy jeszcze jedną atrakcję. Było to beskidzkie Centrum Zabawki w Stryszawie. Zapoznaliśmy się z tradycją zabawkarstwa, która żywo istnieje na tamtych terenach do dnia dzisiejszego. Każde dziecko mogło swobodnie pobawić się zabawkami drewnianymi, uczestniczyliśmy również w warsztatach zdobienia zabawek. Po czym radośnie wyruszyliśmy autokarem do domu.
Dodano w kategorii Szkoła Podstawowa