Skip to content

Konferencja naukowa

„Dzisiaj w naszej szkole odbyła się konferencja naukowa związana ze stuleciem naszego miasta Zabrza. Poprowadzili ją nasi absolwenci, a teraz także nauczyciele – Ania i Marcin. Przy czym Ania mówiła, a Marcin godoł”

Prelegentami byli uczniowie. Wędrówkę po stuletnim Zabrzu zaczęliśmy od opisu naszego miasta w twórczości Janoscha. Wysłuchaliśmy bogatego w detale wykładu Karola i Michała na temat historii Zabrza.

Nasi młodzi szkolni historycy ilustrowali wystąpienie mapami, obrazami i zdjęciami historycznego Hindenburga (pol. Zabrza). Po tak ciekawym wprowadzeniu, Paweł opowiedział historię naszego miasta po śląsku.

Następnie Marysia i Wojtek zatrzymali nas na dłużej w latach 80. To wtedy rozpoczął swoją działalność kardiochirurg i profesor Zbigniew Religa.

Po zapoznaniu się z jego dokonaniami, przez historię miasta przeprowadziły nas fragmenty nakręconych w Zabrzu scen do filmów. Ukazywały najważniejsze miejsca i lokalne zabytki.

Konferencja była ciekawym doświadczeniem.

Występującym i słuchaczom gratuluję zaangażowania (wprost proporcjonalnego do czasu trwania konferencji 😉) i entuzjazmu w świętowaniu 100lecia.

A w tle 100 najważniejszych postaci dla Zabrza – każdy uczeń opracował jedną postać.

Tekst: Gabriela Leksy

Dodano w kategorii Liceum Ogólnokształcące