Skip to content

“With languages, you are at home anywhere” (Edmund de Waal)

“Znając języki wszędzie czujesz się jak w domu” (Edmund de Waal)

W Zespole Szkół Katolickich kładziemy ogromny nacisk na naukę języków obcych. Już od pierwszej klasy staramy się zaszczepić w uczniach miłość do języka angielskiego i porwać ich w podróż, dzięki której w przyjaznym dla nich środowisku odkryją radość, jaką niesie ze sobą umiejętność komunikowania się w języku obcym i zawieranie znajomości z osobami spoza naszego kraju. Jesteśmy dumni, kiedy po wakacjach opowiadają nam o prostych, a zarazem tak bardzo dla nich wielkich sprawach, jakim jest poradzenie sobie z kupieniem pocztówki czy zamówieniem obiadu w restauracji.

W trakcie nauczania zintegrowanego nasi uczniowie codziennie spotykają się z nauczycielami języka angielskiego. Pięć lekcji tygodniowo pozwala na naprawdę szybki rozwój umiejętności i systematyczne powtórki, które na tym etapie edukacji są niezwykle potrzebne. Dwie godziny tygodniowo odbywają się w mniejszych grupach, podczas którego mamy czas na small talk, naukę poprawnych reakcji językowych i budowanie pewności siebie podczas posługiwania się językiem angielskim. To bardzo ważne, aby już od najmłodszych lat kształtować w uczniach odwagę wyrażania siebie w języku obcym.

Nasi nauczyciele stosują liczne metody aktywizujące porywając naszych najmłodszych podopiecznych do zabawy, która ma wiele walorów dydaktycznych. Zadania tylko w podręczniku? To nie u nas! Często na naszych zajęciach zapominamy o siedzeniu przy biurku. Wykorzystujemy powszechnie dostępne gry, tablice interaktywne i pomoce dydaktyczne, aby urozmaicić nasze zajęcia. Opieramy się również na metodzie Total Physical Response (TPR) pamiętając, jak ważny jest ruch w procesie nauczania.

Niektóre z naszych metod i pomysłów na zabawy dydaktyczne mogą Państwo obejrzeć w poniższym filmiku:

Na dalszym etapie edukacyjnym nie zwalniamy tempa.

To właśnie moment, w którym nasi podopieczni zaczynają przygodę z drugim językiem obcym – językiem niemieckim lub hiszpańskim.

Nasi nauczyciele systematycznie biorą udział w szkoleniach i webinariach, aby stale zdobywać wiedzę i czerpać nowe pomysły na kreatywne, a zarazem efektywne sposoby przekazywania wiedzy. Większość z nich to certyfikowani egzaminatorzy, dlatego ich wskazówki są niezwykle cenne dla klas ósmych, które raz w miesiącu piszą próbny egzamin w ramach lekcji angielskiego, aby przyzwyczaić się do pracy z arkuszem i solidnie przećwiczyć potrzebne kompetencje. Pomimo intensywnej pracy na zajęciach, staramy się pokazać uczniom, że język to nie tylko słownictwo i gramatyka, ale także kultura.

Organizujemy m.in. obchody Dnia Świętego Patryka, Dzień Kolumba, koncert kolęd i walentynki w językach obcych, Europejski Dzień Języków, noce w szkole z językami obcymi, lekcje wielojęzyczne, a dla naszych ósmoklasistów Piątki na piątkę, podczas których w wieczornych godzinach doskonalimy rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych.

Nasi uczniowie chętnie biorą udział w konkursach przedmiotowych, do których z przyjemnością ich przygotowujemy. Oprócz tego zdobywają wysokie miejsca w konkursach takich jak: Jersz – English Ace, Jersz – High Flier, Jersz – Sprachdoktor, Memory Master oraz Big Challenge. Prowadzimy również lekcje online w języku angielskim z rówieśnikami z Kenii i Ekwadoru w ramach współpracy z fundacją GoodNetwork.

W liceum oprócz rzetelnego przygotowania do matury i wyżej wymienionych konkursów, oferujemy również przygotowanie do egzaminu z języka angielskiego Cambridge English: First (FCE) oraz egzaminu z języka niemieckiego Goethe Zertifikat B2.

Podczas organizowanych przynajmniej raz w semestrze maratonów maturalnych doskonalimy umiejętność rozwiązywania zadań egzaminacyjnych. Również w trakcie Nocy Nauki w szkole, oprócz nacisku na przedmioty ścisłe, znajdujemy przestrzeń dla języków obcych. Pamiętamy jednak, że rozwiązywanie zadań to nie wszystko – ogromny nacisk kładziemy na konwersacje z naszymi uczniami i praktyczną naukę języka obcego. Również na tym etapie korzystamy z ogromu pomocy dydaktycznych i nie zapominamy, jaką siłę niesie ze sobą wewnętrzna motywacja. Dbamy o to, aby nasze zajęcia były angażujące i ciekawe, a uczniowie widzieli korzyści, które płyną ze znajomości języków obcych.

W każdej z klas prowadzimy 5 lub 6 godzin języka angielskiego i 2 godziny języka hiszpańskiego/niemieckiego tygodniowo. To pozwala nam nie tylko na solidne przygotowanie uczniów do matury, na której osiągają naprawdę wysokie wyniki, ale także na oderwanie się od podręczników i zeszytów ćwiczeń, by pokazać, że język obcy jest narzędziem służącym przede wszystkim do komunikacji, nawiązywania nowych znajomości, odnajdowania się we współczesnym świecie i zdobywania umiejętności interpersonalnych.

Chcąc zachęcić uczniów posługiwania się językami obcymi w naturalnym środowisku, zarówno w szkole podstawowej, jak i liceum, bierzemy udział w mobilnościach zagranicznych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).